Nawigacja

Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego

Historia szkoły

 

Rok szkolny 1945/46 wieś Wiadrów (Wojciechów) w połowie roku 1945   liczyła 72 domy nie w pełni zamieszkałe. Ludność przybywała          z terenu Niemiec oraz repatrianci ze wschodu. W związku z tym konieczną potrzebą było jak najszybsze zorganizowanie szkoły. Do szkoły oddelegowana została nauczycielka p. Maria Pruska repatriantka zza Buga. Już 10 października 1945 r. rozpoczęła się nauka w nowozorganizowanej szkole mieszczącej się w byłym poniemieckim budynku szkolnym. Obwód szkolny obejmował trzy wsie: Wiadrów (Wojciechów), Sokola (Sokola Góra), Bolkowice. Utworzono 4 klasy – I – IV (klasy łączone). Na początku stan liczbowy uczniów wynosi 23. Z końcem roku szkolnego ilość uczniów zwiększyła się do 40.

Rok szkolny 1946/47 podniesiony stopień organizacyjny szkoły do pięciu klas (I-V). Do szkoły przybywa jeszcze jeden nauczyciel.

Rok 1947/48 jest szkołą sześcioklasową nadal o dwóch nauczycielach. Sześć klas istnieje do 1952 r.

W roku szkolnym 1952/53 zwiększa się stan liczbowy nauczycieli do czterech. Dyrektorem zostaje p. Bolesław Kozłowski. Podniesiono stopień organizacyjny szkoły do siedmiu klas. Od tej pory dzieci kończą szkołę podstawową na miejscu. W związku z ciągle zwiększającą się liczą dzieci na klasy lekcyjne przeznaczono pomieszczenia w drugim budynku obok piekarni. Wygospodarowano cztery izby lekcyjne. W 1962 r. p. Bolesław Kozłowski odchodzi na emeryturę, a kierownikiem szkoły zostaje jego żona p. Maria Kozłowska. Za jej kadencji zorganizowano klasopracownię: fizyko-chemiczną, biologiczną oraz pracownię do zajęć praktyczno-technicznych. Obowiązki kierownika szkoły pełni do 1966r. W tym roku zostaje przeniesiona do innej placówki, a na kierownika zostaje powołany p. Stanisław Sabat.

Rok 1966/67 zostaje podniesiony stopień organizacyjny szkoły do ośmiu klas, w szkole uczy się 220 uczniów. Kadra nauczycielska liczy osiem osób.

Rok szkolny 1969/70 szkoła zostaje wytypowana przez „UNESCO” do badań wyników nauczania. To zmobilizowało wszystkich nauczycieli, Komitet Rodzicielski, Zakład Opiekuńczy, Gminną Radę Narodową oraz Wydział Oświaty i Wychowania w Jaworze do udzielania maksymalnej pomocy dyrektorowi szkoły w celu jak najlepszego przygotowania placówki do tych badań. Wykonano wiele prac remontowych:

·        malowanie klas;

·        odnawianie elewacji budynku;

Zakup sprzętu (stoliki, krzesła, szafy do klasopracowni biologicznej fizyko-chemicznej). Zorganizowano klasopracownię do języka polskiego    i matematyki. Jedną z klas przekształcono na salę gimnastyczną i wyposażono w sprzęt (drabinki, kozioł, skrzynia, materace). Szkoła zmienia swój wygląd budząc zachwyt w środowisku.

Rok szkolny 1974/75 – „Reforma szkolna” utworzenie zbiorczych szkół gminnych. Dzieci z klas V-VIII przechodzą do Zbiorczej Szkoły Gminnej  w Paszowicach. Szkoła w Wiadrowie staje się szkołą niżej zorganizowaną z kl. I-IV filią szkoły zbiorczej. Obowiązki kierownika szkoły objęła  p. Maria Sabat.

Rok szkolny 1981/82 szkoła ponownie staje się samodzielna samorządną jednostką. Starsze klasy nadal uczęszczają do Paszowic. W roku 1984/85 podwyższono stopień organizacyjny szkoły do sześciu klas. Szkoła otrzymała status szkoły samodzielnej o nazwie „Szkoła Podstawowa w Wiadrowie”. Została zwiększona liczba kadry pedagogicznej o czterech nauczycieli. Stan liczbowy wynosi 8 nauczycieli. Ilość dzieci w klasach I-VI wynosi 94. Ze względu na trudne warunki lokalowe dyr. Maria Sabat czyni starania o rozbudowę szkoły. W roku 1985 zapada decyzja o rozbudowie. W związku z tym następnym posunięciem dyrektora jest utworzenie w szkole ośmiu klas. Trzon dydaktyczny zostaje oddany do użytku dopiero w 1993 r. dyr. Maria Sabat odchodzi na emeryturę. Dyrektorem zostaje p. Adam Kijak. W rozbudowie nadal pozostaje część sportowa z zapleczem.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiadrowie Szkoła Podstawowa w Wiadrowie im. Janusza Kusocińskiego, Gminne Przedszkole w Wiadrowie.
    Wiadrów 38, Paszowice 59-411

  • 076-870-11-28

Galeria zdjęć