Nawigacja

Doradztwo zawodowe

SZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

 

Sukces jest wynikiem właściwej decyzji.” Eurypides

                                                                    

                                     

 

Czy wiesz,że nowoczesne doradztwo w szkole:

- nie jest usługą ekspercką,

- jest wkomponowane we wszystkie przedmioty,

- pomaga w podniesieniu samooceny ucznia,

- wspiera ucznia,

- towarzyszy uczniowi w wyznaczeniu celów,

- przygotowuje do uczenia się przez całe życie,

- kształtuje postawy proaktywne.

Kilka podstawowych definicji:

- Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego (WSDZ) to: celowe, uporządkowane i wzajemnie powiązane działania związane z doradztwem zawodowym podejmowane przez daną szkołę lub placówkę.

- Preorientacja zawodowa to: ogół działań o charakterze wychowawczym, podejmowanych przez nauczycieli i rodziców, ukierunkowanych na zbliżanie dzieci w wieku przedszkolnym do środowiska pracy.

- Orientacja zawodowa to: ogół działań o charakterze dydaktyczno - wychowawczym, ukierunkowanych na kształtowanie u uczniów klas I - VI szkoły podstawowej pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji poprzez poznawanie i rozwijanie własnych zasobów oraz nabywanie wiedzy na temat zawodów i rynku pracy.

 Doradztwo zawodowe w klasach VII–VIII szkoły podstawowej to: przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery i podejmowania przy wsparciu doradczym decyzji edukacyjnych i zawodowych uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Działania doradcze w szkole:

- lekcje doradcze,

- lekcje wychowawcze o mocnych stronach,

- spotkania z przedstawicielami zawodów,

spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych,

- targi edukacyjne,

- informacje o rynku pracy,

- dzień talentów,

- pisanie CV,

- przygotowanie do prezentacji / wystąpień publicznych,

- prezentacje o zawodach,

- badanie predyspozycji,

- wycieczki do zakładów pracy,

- badanie losów absolwentów,

- dzień nauki.

Wybieram świadomie. Mój potencjał zawodowy:

https://www.youtube.com/watch?v=96aa6rm-D9k

Warto sprawdzić, gdzie znajdę pomoc?

https://doradztwo.ore.edu.pl/gdzie-znajde-pomoc/

Ścieżki kształcenia:

https://doradztwo.ore.edu.pl/sciezka-ksztalcenia/ 

Konsultacje podczas nauki zdalnesmiley

ŚRODA - godzina: 12.00 - 13.30

 

Wykład: „Poznaj siebie i swoje zainteresowania”

 

Poznanie siebie

Kluczem do skutecznego ludzkiego działania jest wizerunek własnej osoby. To jak siebie postrzegamy wyznacza granice naszych osiągnięć w wymiarze osobistym, społecznym, zawodowym. Wytworzona przez nas opinia o sobie określa a czasami przesądza o tym co człowiek może a czego nie może zrobić. Brak poczucia własnej wartości sprawia, że pozwalamy innym na takie zachowania wobec nas, które mogą być np. przejawem braku szacunku. Poczucie własnej wartości to uświadomiony szacunek dla swoich przekonań, prawo do zachowania godności, to świadomość swoich umiejętności i zalet.

Bardzo istotnym elementem poznania siebie jest samoocena, wiara w siebie, czyli postrzeganie siebie w otaczającym świecie. Od tego jaka jest nasza wiara

w siebie zależy między innymi nasza przyszłość społeczno – zawodowa. Optymizm

i wiara w siebie pomogą nam przetrwać trudności oceniając je jako przejściowe

i możliwe do pokonania.

Dzięki pozytywnemu myśleniu nie załamiemy się i będziemy bardziej odporni na stres i inne sytuacje trudne towarzyszące wszelkim podejmowanym przez nas decyzjom, w tym i zawodowym.

Aby dokonać swojej samooceny należy wnikliwie obserwować siebie. Należy przypatrywać się swoim uczuciom dominującym w postępowaniu, czy jest to np. życzliwość, zazdrość, smutek, lęk. Należy zastanowić się nad którymi uczuciami należy zapanować, aby utrzymać dobry kontakt z ludźmi.

Właściwe ocenianie siebie jest niezwykle trudne. Człowiek powinien nauczyć się patrzenia na siebie obiektywnie, co jest niezwykle trudne. Kierowanie się w ocenie samego siebie tylko swoją opinią może doprowadzić do zafałszowania prawdziwego obrazu swojej osoby w postaci przeceniania siebie lub niedoceniania siebie. Przecenianie siebie występuje wtedy, gdy człowiek widzi siebie w lepszym świetle, niż to jest w rzeczywistości. Podejmuje się wtedy np. wykonania zadań znacznie przewyższających jego możliwości a ponosząc porażkę przeżywa konflikty prowadzące do bierności lub zmniejszonej aktywności. Niedocenianie siebie powoduje podobne skutki w zachowaniu człowieka wynikające jednak z tego, że człowiek posiadając potencjał możliwości nie wykorzystuje go, ponieważ nie wierzy

w odniesienie sukcesu.

Brak pewności siebie, zaburzona samoocena zwiększa podatność na wpływ stresu i jego negatywnych skutków. Stres w takich przypadkach zamiast motywować do zwiększonej mobilizacji wszystkich funkcji, wprowadza dezorganizację procesów myślowych, decyzyjnych, poznawczych. Pracujemy wtedy mało efektywnie

i popełniamy dużo błędów. Stres paraliżując nasze procesy myślowe uniemożliwia nam wykonywanie zadań wynikających z naszej pracy.

Zainteresowania

Świadomość własnych zainteresowań odgrywa ważną rolę w procesie poznawania siebie, określania swoich celów życiowych, a tym samym planowania własnej kariery zawodowej. Każdy mniej więcej wie, jakie ma zainteresowania, jak lubi spędzać wolny czas, co lubi czytać.

Czym są właściwie zainteresowania? Są one definiowane na wiele sposobów. Przykładem jest definicja Antoniny Guryckiej, zwana modelową, zgodnie z którą zainteresowania to "względnie trwała, obserwowalna dążność do poznawania otaczającego świata, przybierająca postać ukierunkowanej aktywności poznawczej o określonym nasileniu, przejawiająca się w selektywnym stosowaniu do otaczających zjawisk, tzn.:

1) w dostrzeganiu określonych cech przedmiotów i związków, zależności między nimi a także wybranych problemów;

2) w dążeniu do ich zbadania, poznania, rozwiązania;

3) w przeżywaniu różnorodnych uczuć (pozytywnych – negatywnych) związanych z nabywaniem i posiadaniem wiedzy" (A. Gurycka, Rozwój i kształtowanie zainteresowań, Warszawa 1978).

Zjawiska, rzeczy, problemy, ludzie, znajdujące się w otoczeniu człowieka, który się nimi interesuje, są źródłem i bodźcem do aktywności. Jak zauważa Antonina Gurycka, w zainteresowaniach aktywność działa wybiórczo – jeżeli mieści się ona w obszarze i dotyczy źródeł naszych zainteresowań, wtedy aktywność podejmujemy chętnie, z przyjemnością i czerpiemy z niej satysfakcję.

Zainteresowania można zatem określić jako skłonność do zajmowania się pewnymi czynnościami. Są one efektem zwrócenia naszej uwagi na to, co nam się wydaje ważne i ciekawe. Wyzwalają w nas naturalną chęć poznawania i dążenia do zrozumienia otoczenia, które osiągamy poprzez określony sposób spędzania wolnego czasu, poprzez ulubioną przez nas lekturę, rozrywkę oraz naukę.

Znajomość swoich zainteresowań jest bardzo ważna i pomocna w wyborze przyszłego zawodu, ponieważ wykonywanie zawodu zgodnego z naszymi zainteresowaniami jest podstawą do osiągnięcia satysfakcji zawodowej. Nie zawsze biorąc pod uwagę trudności na rynku pracy, udaje się taką zgodność w naszych warunkach osiągnąć. Niemniej jednak, gdy już teraz określimy swoje zainteresowania i preferencje zawodowe, mamy szansę na wykształcenie trafne i na dobrym poziomie oraz czas na rozwijanie potrzebnych umiejętności, nabywanie praktyki. A te czynniki są bardzo ważne dla podjęcia w przyszłości pracy, która będzie zgodna z naszymi zainteresowaniami i tym samym da nam satysfakcję.

 

Analiza SWOT

Analiza SWOT jest popularną techniką analityczną. Jej zaletą jest prosta i uporządkowana forma. Analiza SWOT ma zastosowanie w doradztwie zawodowym do rozpoznawania zasobów w kontekście planowanych zamierzeń, planów i aspiracji. Można ją wykorzystać przy wybieraniu zawodu, kierunku dalszej edukacji (na przykład kierunku studiów) oraz w ramach przygotowań do aplikowania na wybrane stanowisko pracy. Zaletą tej techniki jest poszerzenie perspektywy namysłu nad rzeczywistymi szansami na powodzenie w planowanym przedsięwzięciu. Uczniowie mają szanse oszacować na co mają wpływ, a co jest poza ich realnymi możliwościami.

Nazwa SWOT pochodzi od czterech angielskich słów:

 Strengths – mocne strony

 Weaknesses – słabe strony

 Opportunities – szanse

Threats – zagrożenia.

 Analiza SWOT opiera się na rozpoznaniu dwóch grup czynników: wewnętrznych (zależnych od osoby) i zewnętrznych. Każda z tych grup jest rozpatrywana ze względu na pozytywny i negatywny wpływ na analizowaną sytuację.

POZYTYWNE;   Mocne strony -  Szanse

 NEGATYWNE; Słabe strony  - Zagrożenia

 Mocne strony są zależne od jednostki. Mogą to być jej pozytywne cechy, umiejętności, doświadczenia, kwalifikacje, wykształcenie, znajomość języka obcego, zasoby materialne i finansowe, wsparcie bliskich, wiara we własne siły. Słabe strony także są zależne od osoby.  To one ograniczają możliwości i sprawiają, że wiele szans nie zostaje wykorzystanych. Mogą to być braki w umiejętnościach, wiedzy, kompetencjach społecznych. Może to być także trudna sytuacja rodzinna lub finansowa. Na szanse i zagrożenia nie mamy wpływu. Są one ulokowane w otoczeniu, na zewnątrz. Można jedynie starać się unikać zagrożeń i próbować wykorzystywać pojawiające się szanse. Do zagrożeń można zaliczyć na przykład kryzys ekonomiczny, zwolnienia w danej branży, nadwyżkę absolwentów danego kierunku, brak dostępu do szkoleń lub instytucji edukacyjnych. Szanse to na przykład dynamiczny rozwój branży, zapotrzebowanie na fachowców w danym zawodzie, oferta dofinansowanych szkoleń i kursów.

Sprawdź, co jest Twoją mocną stroną – będzie łatwiej eliminować słabości.

Zachęcam do wykonania tego ćwiczenia.

 

ZINTERESOWANIA

Karta zainteresowań1

Sprawdź swoje zainteresowania wypełniając poniższą Kartą zainteresowań. Masz przed sobą bardzo proste i łatwe pytania. Dotyczą one czynności, jakie/które lubisz i jakich/których nie lubisz wykonywać. Na każde pytanie należy odpowiedzieć znakami, które wpiszesz w odpowiednie kratki w arkuszu odpowiedzi. Jeżeli daną czynność bardzo lubisz, wpisz w odpowiednia kratkę dwa plusy. Jeśli tylko lubisz, wpisz jeden plus. Gdy danej czynności nie lubisz wykonywać, wpisz w kratkę jeden minus. Gdy czynności bardzo nie lubisz wykonywać, wpisz dwa minusy. Jeżeli zaś danej czynności nie znasz lub nie wykonywałeś nigdy i trudno Ci na to pytanie odpowiedzieć, wpisz w kratkę znak zapytania...

https://zspotegowo.pl/images/materialynaukazdalnapiec/7a/_karta_zainteresowan-1-1-doradztwo.pdf

Zachęcam do zapoznania się!!surprise

https://mapakarier.org/

https://www.youtube.com/watch?v=o671aJgJFZs

https://wwwyoutube.com/watch?v=EbKiyW4vT-4

https://www.youtube.com/watch?v=YIp9mBll0YU

https://www.youtube.com/watch?v=YSeVPqlYO6E

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiadrowie Szkoła Podstawowa w Wiadrowie im. Janusza Kusocińskiego, Gminne Przedszkole w Wiadrowie.
    Wiadrów 38, Paszowice 59-411

  • 076-870-11-28

Galeria zdjęć